Optymalizator mocy paneli fotowoltaicznych – czy warto?

zlogo1 (1)


Działanie i funkcje

Optymalizator mocy paneli fotowoltaicznych to niewielkie urządzenie przytwierdzane do modułów - przypomina czarną skrzynkę, w której znajduje się elektronika wspierająca działanie całego układu. Komponent odpowiedzialny jest za monitorowanie pracy modułów, generowanie dodatkowej mocy, a tym samym zwiększanie wydajności systemu fotowoltaicznego.

 

Efektywna praca paneli słonecznych jest możliwa wyłącznie, gdy wszystkie z nich zostaną poddane działaniu promieni UV w takim samym stopniu. W przeciwnym razie musimy liczyć się ze stratami energetycznymi. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy jeden z modułów w pewnym momencie dnia zostaje zasłonięty, na przykład przez cień znajdującego się obok budynku lub spadające liście. Należy pamiętać, że nawet najmniejsze zacienienie może zmniejszyć wydajność pobierania energii ze słońca. Dzieje się tak, ponieważ moduły fotowoltaiczne są ze sobą połączone siecią ogniw: problem w działaniu jednego z nich przyczynia się do spadku mocy wszystkich.

 

Zadaniem optymalizatora jest znalezienie takiego punktu w module, który generuje najwięcej mocy. Profesjonalnie nazywa się MPP (z języka angielskiego punkt mocy maksymalnej). Dzięki takiemu rozwiązaniu cała instalacja pracuje bez zarzutu, a my nie rejestrujemy strat w pozyskiwaniu energii ze słońca. Niwelujemy tym samym słabe punkty instalacji, wymuszając na pozostałych elementach większą wydajność w poborze energii słonecznej.

 

Optymalizacja mocy paneli fotowoltaicznych: czy jest konieczna?

Nie każdy musi decydować się na zakup optymalizatora. Montaż okaże się jednak korzystny w kilku przypadkach: jeśli istnieje ryzyko zacienienia dachu, panele fotowoltaiczne zostały ułożone pod różnym kątem/w innych miejscach lub zdecydowaliśmy się na montaż modułów o zróżnicowanej wydajności. Wymienione to sytuacje niekorzystnie wpływają na efektywność pobierania energii słonecznej, a tym samym spowalniają działanie całego systemu. Można temu zapobiec, wybierając wspomniane rozwiązanie. Jak już podkreślaliśmy, urządzenie przyczyni się do zwiększenia mocy w tym obszarze modułu fotowoltaicznego, w którym pobór energii słonecznej jest najsilniejszy.

 

Warto wiedzieć przy tym, że nowoczesny optymalizator mocy wpływa nie tylko na wydajność modułów, ale także bezpieczeństwo. Dzięki temu dodatkowemu urządzeniu można również monitorować działanie instalacji i jednocześnie kontrolować pracę paneli. Przed wyborem odpowiedniego komponentu dobrze zapoznać się z jego specyfikacją i wszystkimi posiadanymi funkcjami. Nie bez znaczenia będzie też zdanie specjalisty na ten temat. Zakup dodatkowego komponentu warto rozważyć jeszcze na etapie projektowania instalacji.

 

Ile kosztuje optymalizator?

Cena za urządzenie tego typu zależy od liczby paneli fotowoltaicznych - optymalizator powinien zostać przytwierdzony do każdego modułu z osobna. Zwykle osiąga kwotę od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych.

 

Zakup optymalizatora do paneli fotowoltaicznych wiąże się z oczywiście dodatkowym wydatkiem – a koszty samej instalacji i tak są już dość wysokie. Mimo to warto zainwestować w dodatkowy komponent. Szczególnie, jeśli istnieje ryzyko, że których z paneli będzie często zacieniony, upośledzając tym samym działanie pozostałych modułów. Generowanie większej mocy w MPP to korzyść dla całego układu, a co za tym idzie, więcej darmowej energii dla gospodarstwa domowego.

 

Zakup i montaż komponentu nie są jednak obowiązkowe. Jeśli panele fotowoltaiczne zostały zamontowane w taki sposób, że nic nie będzie w stanie zagrozić ich wydajności, optymalizator okaże się wyłącznie zbędnym dodatkiem.

Wróć

Przeczytaj również

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach

Zapytaj o ofertę